Francie

Detail státu

Francie Francie - transparent

Vyhledejte si svou dovolenou
Select country and destination
Rozšířené hledání

Destinace:

FRANCIE DOVOLENÁ 

FRANCIE PRAKTICKÉ INFORMACE 

Hlavní město Francie: Paříž (Paris)

Jazyk ve Francii: francouzština, italština, bretonština

Náboženství ve Francii: katolíci (81%), sunnitský islám, kalvinisté

Měna ve Francii: 1 euro (EUR) = 100 centů

Víza, vstupní formality ve Francii: Pro cestu do Francie potřebujete platný cestovní pas nebo platný občasnký průkaz se strojově čitelnými údaj. Cestovní pas i občanský průkaz je cestovním dokladem pouze pro svého držitele. Není tedy možné, aby na společný cestovní doklad cestovalo i dítě. Dítě musí pro cestu do Francie vlastnit vlastní cestovní doklad. Turistický a studijní pobyt je časově neomezen. Pro bezvízový styk v zámořském území Francie nesmí cesta přesáhnout třicet dní. U osob nezletilých, tedy mladších 18 let, mohou francouzské úřady pro cestu do Francie vyžadovat souhlas rodičů. 

Zajímavá místa: Paris, Marseille, Korsika, Avignon, Carnac, Fontaineblau, Grand Canynon du Verdon, Grenoble, Chambord, Lourdes, Monaco, Mont Saint Michel, Nice, Orléans, Versailles

Klimatické podmínky ve Francii: Pro její velkou rozlohu jsou klimatické podmínky ve Francii velmi různorodé. Můžeme zde rozlišit tři klimatické podoblasti. Západ Francie se vyznačuje značnou vlhkostí a nepředvídatelnými změnami počasí. Léta jsou zde poměrně chladná, zimy mírné. Směrem na východ se počasí projevuje častými srážkami na jaře a na podzim, v létě jsou příznačné bouřky. Celkově však srážky klesají. Ve východní Francii jsou studené zimy s velkým množstvím sněhu na horách. Na jihovýchodě v oblasti Provence se dny, kdy teploty padají pod bod mrazu vyskytují jen zřídka.

Časový posun ve Francii: Čas je ve Francii stejný jako v České republice, tedy středoevropský čas. 

Elektřina (redukce) ve Francii: Zásuvky jsou ve Francii stejné jako v České republice. Není potřeba adaptér. Elektrické napětí 220 V / 50 Hz.

Fotografování a filmování ve Francii: Zákaz fotografování platí jen v blízkosti důležitých zbrojní podniků a jiných strategických budov či zařízení. Jestliže je zákaz fotografování či filmování i na jiných veřejných místech, bývá tato skutečnost označena formou mezinárodně uznávaných poktogramů. 

Kuchyně - jídlo a nápoje ve Francii: Francouzská kuchyně má dlouhou tradici. Vyvíjela se po staletí. Začala se utvářet již ve středověku. Francouzská kuchyně vychází z venkova a jeho tradic, můžeme ji rozlišit podle krajových zvyklostí. Francouzi věnují přípravě pokrmů a gastronomii vůbec velkou důležitost, vaření je v této zemi považováno za umění. Francouzská kuchyně používá mnouho koření, je bohatá na ryby, mořské plody, masové výrobky, omáčky, víno, sýry, houby... Typické jsou také francouzské bagety. Francouzskou kuchyni je možné rozdělit podle regionů na Alsaskou ovlivněnou německými sousedy, Bretaňskou, v které převládají ryby a mořské plody, odtud také pochází vyhlášené francouzské palačinky. Dále můžeme mluvit o Normandské kuchyni, která je založená na kvalitním mase a mléčných výrobcích. Z Normadie také pochází camembert. Za kolébku typické francouzské gastronomie je považováno Burgundsko. Specialitou této kuchyně jsou hovězí na víně či kohout na víně. Provensálská kuchyně je plná bylinek a zeleniny. Francie je zkrátka zemi labužníků a jeho neodmyslitelnou součástí je samozřejmě i víno. Mezi hlavní vinařské oblasti patří Alsace, Bordeaux, Burgundsko, Champagne, Côtes du Rhône, Languedoc-Roussillon nebo údolí řeky Loire. Slavné odrůdy vína z těchto oblastí jsou vína bílá: Chardonnay, Savignon Blanc, červená vína: Pinot Blanc, Pinot Gris, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir a Gamay, ze kterého se vyrábí známé Beaujolais Nouveau.

Zde jsou některé typické speciality:

Boeuf Bourguignon - maso po burgundsku - dušené hovězí maso na červeném víně s bylinkami, houbami, mrkví, cibulí a dalším.
Bouillabaisse - známá hustá rybí polévka, která má svůj původ v Marseille. Jde o silný rybí vývar plný mořských plodů, zeleniny a koření
Confit de canard - Kachní konfit, pomalu pečená nasolená kachní stehna ponořená ve vlastním sádle.
Coq au vin - kohout na víně - kohout dušený ve víně s houbmi, česnekem, bylinkami. Další přísady se liší podle jednotlivých regionů.
Foie Gras -ztučnělá husí nebo kachní játra.
Fondue Savoyarde nebo oblíbený sýr Raclette - bochník se sýra nahřívá o topné těleso a rozpuštěný sýr se nožem stírá na talíř nebo pečivo, obvykle se podává s bramborem, salátem, sušenou šunkou a dalšími přílohami.
Les Escargots - šneci - velmi oblíbený předkrm. Šneci se vaří několik hodin, ve víně nebo vývaru. Tradičně se servírují ve speciálních talířích s otvory, po tuctu nebo půltuctu, někdy se vkládají zpět do vymytých ulit, zalité bylinkovým máslem
a česnekem.
Pot-au-feu - hrnec na ohni - dušené hovězí ve vývaru se zeleninou a bylinkami.
Quiche - nejrůznější slané koláče zapečené se smetanou, sýrem, masem, lososem apod. Nejznámější je Quiche Lorraine, z Lotrinska. Podávají se nejčastěji se salátem, teplé i za studena, bývají běžně součástí poledního menu.
Ratatouille - provensálská specialita, dušená zelenina s provensálskými bylinkami. Skládá se převážně z rajčat, paprik, lilku, cibule, cuket a koření.
Rillettes - velmi pomalu pečené na drobno nakrájené vepřové maso v sádle, po vychladnutí se podává jako pomazánka.
Soupe l'oignon - francouzská cibulová polévka, z cibule a hovězího vývaru, zapékaná se sýrem a krutony nebo topinkou z bílého chleba.
Tarte flambée - známá alsaská specialita, zapečený koláč z velmi tenkého těsta, na který je nakladena cibule, špek a smetana.
Tripes a la mode de Caen - aneb dršťky po Caensku – normandská specialita. Dršťky a telecí nožičky se zeleninou, dušené v calvadosu a jablečném cideru.

Francouzská doprava a taxi: Francie má hned po Rusku nejrozsáhlejší síť silnic a železnic v Evropě. Trochu nedostatečně je zde řešena doprava ve velkých městech. Velmi vysoká je úroveň železniční dopravy. Na rekonstruovaných i zcela nových tratích jezdí až třistakilometrovou rychlostí soupravy TGV. Jízdenky je třeba si objednat předem. Ve Francii má velký význam teké lodní doprava. Mezinárodní trajektová doprava spojuje zemi mimo jiné s Velkou Británií, Irskem, Itáliím, Španělskem, Alžírskem či Marokem. Při pohybu po francouzských městech můžete také využít taxíků, jsou označeny nápisem na střeše, ovšem ze zkušenosti doporučujeme využít spíše městskou hromadnou dopravu. Je to výhodnější nejen co do ceny, ale i rychlosti.

Zdravotní péče, očkování, hygiena ve Francii: Francouzský systém sociálního byl založen v 30. letech minulého století a po 2. světové válce byl ještě rozšířen. Lékařsky nezbytná zdravotní péče s přihlédnutím k povaze onemocnění je v Evropské unii hrazena z veřejného pojištění. To se vztahuje i na české občany při jejich pobytu ve Francii. Je nezbytné mít u sebe Evropský průkaz zdravotního pojištění, který vám vydá vaše zdravotní pojišťovna. S ním se pak v cizině dostáváte do postavení místního pojištěnce, tedy využijete smluvní zdravotnické zařízení nebo lékaře a platí pro vás také stejná pravidla spoluúčasti. To platí i při vyzvednutí léků v lékárně. Ambulantní ošetření i koupi léků v lékarně musíte nejprve uhradit sami v hotovosti, poté můžete vyžadovat proplacení na své pojišťovně. S ohledem na rizika nákladů plynoucích ze spoluúčasti se vždy vyplatí uzavřít před cestou vlastní soukromé pojištění léčebných výloh.

Zájezdy do Francie naleznete zde:

Výsledky hledání
Náš tip
Hotel Grand

Hotel Grand

Francie » Korsika

89 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS, PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Domaine Rézidentiel de Plein Air Elysée

Domaine Rézidentiel de Plein Air Elysée

Francie » Languedoc-Roussillon

25 termínů / 12 Last minute / 0 First minute

Strava: BS, PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní LM

Náš tip
Kemp Bungalovy Porto

Kemp Bungalovy Porto

Francie » Korsika

107 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS, PR Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Adventní Štrasburk

Adventní Štrasburk

Francie

1 termín / 1 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

autobus LM

Náš tip
Horizon Morgat

Horizon Morgat

Francie » Bretagne

15 termínů / 15 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní LM

Náš tip
Acqua Linda

Acqua Linda

Francie » Korsika

24 termínů / 6 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní LM

Náš tip
Hotel Atrakjata

Hotel Atrakjata

Francie » Korsika

936 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS, SN Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Le Grand Bleu

Le Grand Bleu

Francie » Languedoc-Roussillon

11 termínů / 1 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní LM

Náš tip
Rezidence Domaine des Roches Jaunes

Rezidence Domaine des Roches Jaunes

Francie » Bretagne

43 termínů / 36 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní LM

Náš tip
Odalys Fleur de Sel

Odalys Fleur de Sel

Francie » Languedoc-Roussillon

12 termínů / 6 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní LM


další nabídky >