Alžírsko

Detail státu

Alžírsko Alžírsko - transparent

Vyhledejte si svou dovolenou
Select country and destination
Rozšířené hledání

ALŽÍRSKO - PRAKTICKÉ INFORMACE

Alžírská demokratická republika (48 provincií), největší stát Afriky. Sousedí s Tuniskem, Libyí, Nigerem, Mali, Mauritánií a Marokem.

Hlavní město Alžírska: Alžír

Měna v Alžírsku: alžírský dinár (DZD). V mezinárodních hotelech jsou přijímány platby v eurech a amerických dolarech.

Vstupní dokumenty: Platný cestovní pas. Před vstupem a výstupem ze země je nutno vyplnit (bílou a zelenou) registrační kartu, která se předkládá v rámci celní a pasové kontroly. Při cestě motorovým vozidlem je nutno vyplnit (oranžovou) registrační kartu pro vůz a žádost o vystavení turistické karty pro vozidlo s platností na tři měsíce. V Alžírsku neplatí tzv. zelená karta, a proto je nutno okamžitě v přístavu nebo na celnici uzavřít pojistku s minimální platností na 1 měsíc. Bez tohoto pojištění není vozidlo propuštěno z prostoru přístavu nebo celnice. Není - li řidičem majitel vozidla, je na celnici vyžadována plná moc majitele vozidla znějící na řidiče k užívání vozu. Pro provoz vozidla stačí běžný technický průkaz. Doporučuje se mezinárodní řidičský průkaz.

Jazyk v Alžírsku:
arabština (úředí jazyk), berberština (národní jazyk), francouzština (běžně používaný jazyk), angličtina (v ropném sektoru a telekomunikacích)

Přírodní podmínky Alžírska: Na jihu země se rozkládá poušť Sahara, na severu jsou horské hřebeny Atlas. Mezi hřebeny Atlasu se rozprostírají plošiny šotů se slanými jezery. Na 80% Alžírska se nenachází žádná vegetace.

Podnebí v Alžírsku: Na pobřeží vládne Středomořské podnebí. Pro oblast Atlasu je typické kontinentální klima (horká léta, studené zimy).

Alžírská ekonomika: ropa, zemní plyn, fosfáty a rtuť. Zpracování železa a oceli. Potravinářský a textilní průmysl.

Obyvatelstvo Alžírska: Arabové (59 %), Berbeři, Beduíni, Tuaregové. Kolem dvou pětin obyvatel je negramotných (děti pracují od utlého věku, nechodí do školy).

Náboženství v Alžírsku: Sunnitský islám (99 % obyvatel)

Zvyklosti v Alžírsku: Místní sliby nejsou zpravidla způsobem vyjádření závazku, ale spíše konverzační zdvořilostí pro momentální situaci. Úřední rozhodnutí se často liší od toho, co by logickým odvozováním z platných předpisů bylo možné odhadovat. Během měsíce ramadánu, kdy je každý den půst a každou noc hostina a který končí svátkem íd al fitr, je zvykem snížená intenzita práce a delší lhůty.

Zdravotnická péče v Alžírsku:Místní zdravotní péči může využít ten, kdo lékařskou prohlídku nebo zákrok zaplatí a sám si potom refundaci vyřídí s pojišťovnou, u které si cestovní zdravotní pojištění pro Alžírsko předplatil. V přepočtu jsou ceny prohlídek v řádu stovek Kč, ve státních zařízeních i méně. Využití této péče lze doporučit pouze v nezbytných případech.

Bezpečnost v Alžírsku: V Alžírsku existuje zvýšené riziko útoků a přepadů, nejvíce v oblasti jihovýchodně od hlavního města a na jihu země.
Při plánování cesty se doporučuje sledovat rubriku cestovních doporučení a varování pro Alžírsko na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI V ALŽÍRSKU:

Alžír: Hlavní město země Al-Jazaïr (Alžír) leží na středomořském pobřeží a je důležitým přístavem. Stará část města, médina, je spletí uliček a opevnění, pocházejících z 16. století. Nová část města z dob francouzské kolonizace se vyznačuje širokými bulváry s domy v koloniálním stylu. Kromě mnoha muzeí zde najdete i katedrálu, divadla, restaurace a také univerzitu. Nachází se zde i palác v osmanském stylu Dar Hassan Pacha, ve kterém je Muzeum lidového umění a tradic a krásná mešita Ketchaoua Mosquée. V Národním muzeu starověkých památek jsou expozice z období antiky. Výraznou novodobou stavbou je Památník mučedníků, který byl postaven v roce 1982 na oslavu 20. výročí nezávislosti.

Tlemcen: Město Tlemcen na západě poblíž pobřeží je nádherné staré město, pocházející již z 13. století. Má krásné architektonické památky, hlavně mešity Grande Mosquée, Sidi Bel Hasan Mosquée (dnes muzeum) a Sidi Bou Mediéne Mosquée.

Djemila: Horská vesnice Djemila poblíž Sétifu má mimořádně krásnou polohu i okolí. Jsou zde dobře zachovalé památky starého římského města Cuicul a muzeum s cennými sbírkami z daného období (mozaika).

Batna: Poblíž Batny jsou zbytky dalších dvou římských měst, u Timgadu a Lambese.
 
Sahara: Na Sahaře se nacházejí dvě mimořádně velká písečná moře s exotickými oázovými městečky na okrajích. Západní se nazývá Grand Erg Occidental, východní Grand Erg Oriental. Na pokraji Grand Erg Occidental se rozkládají městečka El-Goléa s nejlepší vodou z celé Sahary, Beni Abbés obklopené vysokými písečnými dunami nebo Timimoun se starým solným jezerem, které je postaveno v súdánském stylu. V městech je obvykle možnost levně se ubytovat i najíst. U Grand Erg Oriental je hlavním městem regionu El-Oued. Má živé tržiště, kde nakoupíte především koberce. Domy zde mají charakteristické kupole, které mají zmírnit horko ve vnitřních prostorách.

Ghardaia: V údolí Oued M’Zab leží město Ghardaïa, vyhlášené opět svými koberci, tržiště je ve staré části města. 3 km od Ghardaïe je náboženské centrum údolí, Beni Isguen, do kterého je přístup možný jen s průvodcem.

In Salah: Město In Salah v centru země je postaveno ve starém súdánském stylu. Největší atrakcí jsou zde pohyblivé písečné duny.

Hoggar: Na jihu Sahary se rozkládá divoké a pusté pohoří Hoggar (s nejvyšší horou Alžírska Tahat 3003 m). Jeho rozeklané vrcholky připomínající měsíční krajinu jsou sopečného původu. Centrem oblasti je Tamanrasset. Z Alžíru se sem dá letět. Pokud byste chtěli v oblasti podniknout trekingové túry, je nutné si na policii v Tamanrassetu vyžádat povolení.