Bulharsko

Detail státu

Bulharsko Bulharsko - transparent

Vyhledejte si svou dovolenou
Select country and destination
Rozšířené hledání

Destinace:

BULHARSKO DOVOLENÁ 

BULHARSKO PRAKTICKÉ INFORMACE 

Hlavní město Bulharska: Sofie

Jazyk v Bulharsku: bulharština (85%), turečtina (9%), makedonština

Náboženství v Bulharsku: bulharské pravoslaví (85%), sunnitský islám (13%), židé, katolíci

Měna v Bulharsku: Měna: 1 bulharský lev (BGN) = 100 stotinek, Aktuální kurz: 1 BGN = 13,06 Kč 

Víza, vstupní formality v Bulharsku: Pro cestu do Bulharska potřebujete pas, jehož platnost musí minimálně o 3 měsíce přesahovat plánovaný pobyt. Bezvízový styk platí pouze do tří měsíců a samozřejmě nesmíte výdělečně pracovat. Při vstupu do země se vyplňuje jednoduchá registrační karta.

Zajímavá místa: Balčik, Dobruč, Durankulak, Kaliakra, Kamen Brkat, Kavarna, Národní park Zlaté Písky, Obročište, Rusalka, Mys Šabla, Varna, Zkamenělý les, Burgas, Emine, Neseber, Maják Maslen Nos, Přírodní rezervace Ropotamo, Přírodní park Strandža, Istanbul 

Klimatické podmínky v Bulharsku: V severní části země je podnebí mírně kontinentální, naopak v jižním Bulharsku a na celém černomořském pobřeží panuje příjemné středomořské klima. Průměrné teploty vzduchu u moře v létě dosahují cca 24 °C (často bývá v červnu 26 °C, v červenci a srpnu 29 °C, v září 26 °C), teplota vody v létě je 22 – 23 °C. V Dunajské nížině jsou výrazně horká a suchá léta. Optimální období pro návštěvu Bulharska je květen až září.

Ceny v Bulharsku: Ceny se mohou lišit podle lokality, někdy až trojnásobně. S přibývající vzdáleností od hlavní pláže ceny klesají. 

Časový posun v Bulharsku: SEČ +1, tj. o hodinu více proti ČR, a to celoročně 

Elektřina (redukce) v Bulharsku: Střídavý proud o napětí 220 V / 50 Hz. Zásuvky jsou standardní dvoukolíkové, adaptér není třeba. 

Fotografování a filmování v Bulharsku: V Bulharsku je přísně zakázáno fotografovat vojenské a strategické objekty. Zásadně veškeré zákazy fotografování vůbec či fotografování s bleskem bezpodmínečně dodržujte. Pokud budete chtít fotografovat místní obyvatele, vždy se předem zeptejte na svolení, mimika je dosti srozumitelná i přes jazykovou bariéru. V některých objektech (muzea, interiéry kostelů) se za fotografování vybírá poplatek. 

Jazyky, dohovoření v Bulharsku: Obyvatelé Bulharska mluví bulharsky (85 %), turecky (9 %) a dalšími jazyky (zejména makedonsky a arménsky). V hotelích se dorozumíte anglicky, německy, francouzsky a rusky. 

Kriminalita v Bulharsku: Kriminalita je obecně mírně vyšší než v ČR. Věnujte maximální pozornost ochraně cestovních dokladů. Cenné věci (pas, letenku, hotovost) noste nejlépe přímo na těle, při pobytu je uložte do zamčeného hlavního zavazadla nebo do hotelového sejfu. Hotel neručí za věci ponechané volně v hotelovém pokoji.

Kuchyně - jídlo a nápoje v Bulharsku: Jídelní styl se od českého odlišuje. Snídá se jogurt „kiselo mljako“, doplněný případně slaným či sladkým štrúdlem. Tento jogurt se specifickou baktérií Lactobactericum bulgaricum se dochucuje ovocnou šťávou (topik) nebo džemem a Bulhaři si život bez něj nedovedou představit. Každé hlavní jídlo začíná zeleninovým salátem. Sladký moučník představuje například baklava, pečivo z listového těsta plněné mletými ořechy a sirupem, nebo palačinky plněné čokoládou. Bulharská kuchyně je skutečně chutná a vyznačuje se používáním rozmanitého koření (česnek, nové koření, červená paprika, cibule ale především saturejka = čubrica). Oblíbené jsou studené polévky. Odřekněte si zmrzlinu (sladoled, melba = zmrzlinový pohár), syrové ústřice a mušle. Nepijte vodu z vodovodu a odmítněte led do nápojů, nepijte ani mléko, protože často není pasterizované. Kromě oloupaného ovoce či zeleniny nejezte nic syrového a před každým jídlem si omyjte ruce mýdlem. 

Bulharská doprava a taxi:

Veřejná autobusová doprava existuje, ale český komfort nečekejte. Jízdenky se kupují na autobusovém nádraží nebo u řidiče či průvodčího. Jízdní řády jsou sporadické a nespolehlivé. Dálková doprava se zprivatizovala a používá i slušný vozový park, ale informace o konkrétních spojích získáte většinou pouze dotazem v konkrétní lokalitě.

Taxíky jsou žluté vozy žiguli, za okénkem je vyvěšena cedulka s ceníkem. Cenu si přesto rozhodně ověřte, případně dohodněte předem. 

Nákupy a suvenýry v Bulharsku: Typickými bulharskými suvenýry jsou miniaturní lahvičky s růžovým parfémem v dřevěném ozdobném obalu, barevná keramika s nezaměnitelnými hnědo-žlutými motivy, výrobky z kůže, měděné nádobí, ručně malované půvabné ikony, vyšívané šátky, barevné koberečky a ručně tkané koberce (kelimy), stříbrné šperky a samozřejmě místní vína, slivovice Trojanska a koňaky/brandy Pliska a Sljančev Brjag. Samozřejmě také CD nosiče s typickou hudbou. Mimo kamenné obchody se neostýchejte smlouvat, protože prodavači často, když vidí turistu – cizince, cenu nepřiměřeně nadsadí. 

Oblečení, zavazadla v Bulharsku: Cestujte nalehko. Pevný středně velký uzamykatelný kufr opatřete visačkou s Vaším jménem a lístek se jménem, adresou a telefonním číslem vložte také dovnitř. Jako příruční zavazadlo se nejlépe osvědčil pevný turistický batůžek na věci, které chcete či potřebujete mít stále u sebe. Naopak přibalte několik plastikových tašek, hodí se skoro vždycky. Oblečení nejlépe z přírodních materiálů (bavlna), pohodlné a prodyšné, krátké kalhoty, košile s dlouhým i krátkým rukávem, několik triček. K moři vyberte vše co nejpohodlnější a vzdušné. Na prohlídku církevních památek potřebujete oblečení přiměřené, tedy zahalená ramena a kolena. Koupání bez plavek je povoleno jen na vyznačených plážích, na ostatních je „topless“ („nahoře bez“) většinou tolerováno. 

Pláže v Bulharsku: Všechny pláže Bulharska leží blíž k rovníku, než francouzská Riviéra. Jsou písečné a natolik kvalitní, že řada z nich byla oceněna „modrou vlajkou ES“, která je mj. zárukou čistoty. Černé moře (mimochodem azurové barvy) je ideální pro malé děti, protože vstup do něj je většinou mírný a spád dna pozvolný, navíc jeho voda má jen nízký obsah solí. „Vyslazují“ ho společně veletoky Dunaj a Dněpr. V moři se nevyskytují nebezpeční živočichové jako jedovaté ryby, žahavé medúzy či ježci. Teploty vody i vzduchu jsou příjemné, voda v létě 22 – 23 °C, vzduch 26 – 29 °C. Vyvěšená žlutá vlajka upozorňuje na neklidné moře vyžadující vaši zvýšenou ostražitost, červená vlajka znamená zákaz koupání a vstupu do moře, tedy skutečné nebezpečí.

Spropitné v Bulharsku: Není „povinné“, ale je zvykem zejména v restauracích, které ostatně často automaticky zaokrouhlují účet směrem nahoru. Výše spropitného záleží samozřejmě na vaší spokojenosti, běžně činí 1 leva. 

Telefonování + roaming v Bulharsku: Volání do Bulharska: mezinárodní předvolba +359, volání z Bulharska do ČR +420. Telefonování z hotelů je spolehlivé, ale drahé.

Bulharsko má roaming pro mobilní telefony sítě Eurotel, Paegas a Vodafone (dříve Oscar) Ujistěte se u svého operátora, zda jej máte aktivován. 

Zdravotní péče, očkování, hygiena v Bulharsku: První pomoc a nezbytné ošetření se poskytuje ve státních zařízeních podle platné mezinárodní dohody s ČR zdarma. Přesto doporučujeme před cestou uzavřít kvalitní zdravotní pojištění, pokrývající náklady na ošetření, hospitalizaci, léčení, výlohy na léky, nezbytné převozy apod. Ověřte si před cestou rozsah Vašeho pojištění a jeho platnost pro konkrétní zemi. Vždy raději počítejte s požadavkem zaplatit v hotovosti, ale veškeré doklady o placení pečlivě uschovejte pro následné jednání s pojišťovnou po návratu domů.

Žádné očkování není oficiálně potřeba, vždy se však může hodit očkování proti tetanu a oběma žloutenkám.

Zájezdy do Bulharska naleznete zde:

Výsledky hledání
Náš tip
Zefir

Zefir

Bulharsko » Burgas » Slunečné Pobřeží

278 termínů / 2 Last minute / 0 First minute

Strava: PL, Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky vlastní LM

Náš tip
Mena Palace

Mena Palace

Bulharsko » Burgas » Slunečné Pobřeží

48 termínů / 1 Last minute / 0 First minute

Strava: Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky vlastní LM

Náš tip
Forest Beach

Forest Beach

Bulharsko » Burgas » Primorsko

21 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: Al Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Smartline Meridian

Smartline Meridian

Bulharsko » Burgas » Slunečné Pobřeží

222 termínů / 2 Last minute / 0 First minute

Strava: PL, Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky vlastní LM

Náš tip
Sentido Marea

Sentido Marea

Bulharsko » Varna » Zlaté Písky

136 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: Al Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Mura

Mura

Bulharsko » Varna » Albena

21 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: Al Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Iskar

Iskar

Bulharsko » Burgas » Slunečné Pobřeží

279 termínů / 1 Last minute / 278 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BRQ, OSR, PED Odjezd z: 0 míst

letecky vlastní LM FM

Náš tip
Nessebar Beach

Nessebar Beach

Bulharsko » Burgas » Slunečné Pobřeží

34 termínů / 1 Last minute / 0 First minute

Strava: Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky vlastní LM

Náš tip
Laguna Garden

Laguna Garden

Bulharsko » Varna » Albena

21 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: Al Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Burgas Beach

Burgas Beach

Bulharsko » Burgas » Slunečné Pobřeží

68 termínů / 2 Last minute / 0 First minute

Strava: PL, Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky vlastní LM


další nabídky >