Chorvatsko

Detail státu

Chorvatsko Chorvatsko - transparent

Vyhledejte si svou dovolenou
Select country and destination
Rozšířené hledání

Destinace:

Chorvatsko dovolená

Chorvatsko - praktické informace

Hlavní město Chorvatska: Záhřeb - (Zagreb) 960 000 obyvatel

Jazyk v Chorvatsku: chorvatština (99%-úřední), srbština, italština

Měna, kurzy v Chorvatsku: Měna: 1 kuna (HRK) = 100 lipa, Aktuální kurz: 1 HRK = 3,41 Kč

Víza, vstupní formality v Chorvatsku: Pro cestu do Chorvatska potřebujete platný cestovní pas, jehož doba platnosti neskončí před ukončením vašeho pobytu na území Chorvatska. Chorvatsko umožňuje vstup na své území i na základě předložení občanského průkazu občana ČR se čtecí zónou, je to však pouze jednostranné opatření jiného státu (na rozdíl od států Evropské unie), takže Česká republika nemůže nést odpovědnost za případné komplikace, které by mohly vzniknout při vstupu nebo pobytu na území Chorvatska pouze s tímto dokladem.

Zajímavá místa: Bačinská jezera, Biokovo, Brač, Brijuni, Cavtat, Cetina, Cres a Lošinj, Dubrovník, Hvar, Imotski, Klek, Klis, Knin, Korčula, Kornati, Krka, Medžugorje (Bosna a Hercegovina), Mljet, Mostar (Bosna a Hercegovina), Murter, Neum (Bosna a Hercegovina), Neretva (Bosna a Hercegovina), Nin, Pag, Paklenica, Pelješac,Plitvická jezera, Poreč, Pula, Rab, Rovinj, Senj, Severní Velebit, Solin, Split, Šibenik, Trogir, Vis, Zadar

Klimatické podmínky v Chorvatsku: Chorvatské klima je různorodé, od kontinentálního v severovýchodní části země přes horské ve vyšších polohách až po přímořské jadranské, typicky středomořské, s mírnými deštivými zimami a horkými suchými léty. Nejteplejším měsícem na pobřeží je červenec; nejvyšší teploty dosahují na Istrii 34 °C, v jižní Dalmácii až 38 °C. Noční teploty přitom neklesají pod 20 °C.

Pobřeží se vyznačuje velkým množstvím slunečních dní. Oblačnost se směrem k jihu zmenšuje; průměrná denní délka slunečního svitu v červenci je v Dubrovníku a ve Splitu 12 hodin, v Rijece 9 hodin. Počasí je významně ovlivňováno vanoucími větry, které jako všude u moře mají svá jména.

Ceny v Chorvatsku:  Zejména ve vrcholné sezónně jsou některé ceny standardně vyšší. Částky jsou uvedeny v kunách (Kn).

Časový posun v Chorvatsku: Čas je celoročně shodný s časem v Česku, tj. v zimě CET (GMT+1), v létě CEST (GMT+2).

Elektřina (redukce) v Chorvatsku: Elektrická soustava je shodná s českou, tj. 230 V / 50 Hz, pro elektrické zásuvky lze použít běžné české zástrčky.

Fotografování a filmování v Chorvatsku: Je zakázáno fotografovat vojenské objekty. Pokud je fotografování zakázáno v sakrálních stavbách a muzeích, bývá zákaz zřetelně vyvěšen; v kostele nefotografujte při bohoslužbách. Také fotografování na nudistických plážích a ve střediscích FKK, i pokud není přímo vyznačen zákaz, si raději odepřete, než riskovat vážnou nepříjemnost

Jazyky, dohovoření v Chorvatsku: Oficiálním jazykem je chorvatština. V turistických centrech, v hotelích a s mladšími lidmi se dorozumíte anglicky.

Kriminalita v Chorvatsku: V Chorvatsku je situace obdobná jako v Česku či jinde v Evropě. Může docházet k drobným krádežím, např. zavazadel nebo věcí na pláži. Zejména na frekventovaných místech a v davu musíte s tímto rizikem vždy počítat a dodržovat základní pravidla opatrnosti.

Kuchyně - jídlo a nápoje v Chorvatsku: Jadranská kuchyně je pestrá, protože vznikla během pestré historie země, a zároveň se vyznačuje velkými regionálními rozdíly. Nabídka jídel tedy záleží i na tom, kde se právě nacházíte. Preferovaným masem je jehněčí, skopové nebo telecí, upečené na rožni, případně na žhavém uhlí pod poklopem, zejména v severní části pobřeží. Ve vnitrozemí jsou běžné guláše, na Istrii zase libové vepřové připravované ve smetaně. V celém Chorvatsku jsou oblíbené vepřové i telecí smažené řízky. Záhřebský řízek je plněný šunkou a sýrem.

K místní specialitě pobřeží patří pálenka z hroznů loza (lozovača), případně bylinný likér travarica. Oblíbený je likér maraskino. Voda z vodovodní sítě je v celém Chorvatsku pitná.

Chorvatská doprava a taxi: Taxi fungují ve větších městech. Počítejte s nástupní sazbou 25 Kn a cenou asi 7 Kn za kilometr, v noci a o svátcích se účtuje příplatek. Chorvatsko má hustou síť autobusové dopravy. Informaci o spojích získáte v turistickém informačním centru nebo o ni požádejte delegáta v hotelu. Pokud jste si zakoupili zájezd s vlastní dopravou, najdete další informace v kapitole o dopravních předpisech.

Nákupy a suvenýry v Chorvatsku: Většina obchodů a nákupních středisek je otevřena v pracovní dny od 8 do 20 hodin, v sobotu do 14 hodin, v sezóně a v turistických centrech i déle, někdy dokonce i v neděli. Část obchodů drží  polední přestávku mezi 12. a 16. hodinou. Nejlepším místem pro nákupy v Chorvatsku jsou trhy – nejen pro příznivé ceny, ale již pro samotný zážitek autentického místního života. I kdybyste nic nepotřebovali, měli byste na tržiště zajít. V každém městě či městečku najdete alespoň jedno, vždy s nejlepší nabídkou čerstvého ovoce a zeleniny. Na trhu se smlouvá, ale nezapomeňte, že smlouvání je hra, nikoli souboj, a užijte si atmosféru. S dorozuměním nebudete mít žádné těžkosti.

Při nákupu zboží v ceně nad 500 Kn je možné požádat o vrácení daně z přidané hodnoty („PDV“) do šesti měsíců od nákupu. K tomu je nutné, aby prodejce vystavil příslušný formulář, který na hranicích celní orgán potvrdí. Daň vám vrátí v obchodě, kde jste zboží koupili, nebo po zaslání potvrzeného formuláře na účet, který uvedete.

Účtenky z nákupů si uložte až do překročení hranic, protože chorvatská finanční policie může požadovat jejich předložení. (Nejde o opatření vůči turistům, ale proti daňovým únikům v Chorvatsku.)

Pláže a koupání v Chorvatsku: Jadran představuje nejčistší část Středozemního moře. Nejčastějším typem pláží jsou oblázkové a kamínkové, méně často písečné. Součástí mnoha pláží jsou služby a půjčovny zařízení pro řadu vodních sportů. O čistotě pláží i kvalitě středisek v Chorvatsku svědčí desítky udělených modrých evropských vlajek. Narazíte-li na oplocenou pláž, je zpravidla veřejně přístupná, jen je třeba najít hlavní vchod. Pokud se platí vstupné, bývá vyváženo lepší kvalitou vybavení a služeb. Vedle pláží vybavených, často však přelidněných, se na pobřeží najde nespočet liduprázdných, idylických míst pro ty, kdo před komfortními službami dávají přednost soukromí. Přítomnost vodních ježků, správně ježovek, je dokladem o čistotě vody. Při koupání doporučujeme vhodné boty do vody. Do vody rozhodně neskákejte po delší době slunění. Prudké ochlazení rozpáleného těla může být i životu nebezpečné. Podle chorvatských předpisů je zakázáno plavat vně prostoru vytyčeného bójemi, plavat ve vzdálenosti větší než 100 m od břehu přírodní pláže, koupat se či plavat v přístavech a v plavební dráze. Také vás může zaskočit nečekané proudění nebo jen únava. Koupání a slunění nahoře bez je běžně tolerováno, pro koupání bez plavek je vhodné vyhledat naturistické centrum nebo pláž.

Spropitné v Chorvatsku: Spropitné se dává obsluze v hotelu a místnímu průvodci. Taxikáři zpravidla spropitné neočekávají, ale ocení je. V restauraci není spropitné zahrnuto v cenách. Při placení zaokrouhlujeme částku zhruba o 10 % navíc, pokud jsme se službami spokojeni.

Zdravotní péče, očkování, hygiena v Chorvatsku: Na základě mezinárodní smlouvy mezi Českem a Chorvatskem je českým občanům poskytnuta nutná a neodkladná zdravotní péče na účet příslušné české pojišťovny, tedy všechny úkony nezbytné pro odvrácení ohrožení zdraví či života. K potvrzení tohoto nároku musíte mít Evropský průkaz zdravotního pojištění, který od 15.09.2005 nahradil dřívější formuláře CZ/HR 111. Bez tohoto průkazu bude požadována platba v hotovosti.

Zdravotní péči nad rámec péče nutné a neodkladné je možné během pobytu v Chorvatsku čerpat se souhlasem příslušné české zdravotní pojišťovny, například když je zřejmé, že pojištěnec bude tuto péči po dobu pobytu v Chorvatsku potřebovat, např. dialýza, léčba následku úrazu. K tomu je třeba na pobočce příslušné zdravotní pojišťovny požádat o souhlas na formuláři CZ/HR 111 A, přičemž udělení nebo odmítnutí souhlasu je plně v pravomoci pojišťovny.

Zájezdy do Chorvatska naleznete zde:

Výsledky hledání
Náš tip
Lanterna

Lanterna

Chorvatsko » Istrie » Poreč

75 termínů / 2 Last minute / 2 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

autobus vlastní LM FM

Náš tip
Ruža Nikolina

Ruža Nikolina

Chorvatsko » Střední Dalmácie » Baška Voda

6 termínů / 6 Last minute / 0 First minute

Strava: BS, VE, PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

autobus vlastní LM

Náš tip
Apartmány Regina

Apartmány Regina

Chorvatsko

191 termínů / 133 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní LM

Náš tip
Apartmány Vir

Apartmány Vir

Chorvatsko » Severní Dalmácie » ostrov Vir

2 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Apartmány Tamaris

Apartmány Tamaris

Chorvatsko » Severní Dalmácie » Pakoštane

42 termínů / 36 Last minute / 0 First minute

Strava: BS, SN, VE, PL, PP, OB Odlet: - Odjezd z: 15 míst

autobus vlastní LM

Náš tip
Villa Sun

Villa Sun

Chorvatsko » Severní Dalmácie » Bibinje

6 termínů / 6 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 15 míst

autobus vlastní LM

Náš tip
Solaris Camping Resort

Solaris Camping Resort

Chorvatsko » Severní Dalmácie » Šibenik

165 termínů / 4 Last minute / 4 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

autobus vlastní LM FM

Náš tip
Bojan

Bojan

Chorvatsko

10 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Splendid Resort

Splendid Resort

Chorvatsko » Istrie » Pula » Verudela

57 termínů / 3 Last minute / 1 First minute

Strava: BS, PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

autobus vlastní LM FM

Náš tip
Kaštel

Kaštel

Chorvatsko » Kvarner » Crikvenica

84 termínů / 60 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní LM


další nabídky >