Egypt

Detail státu

Egypt Egypt - transparent

Vyhledejte si svou dovolenou
Select country and destination
Rozšířené hledání

Destinace:

Dovolená Egypt

Egypt - praktické informace

Hlavní město Egypta: Káhira

Jazyk v Egyptě: arabština

Měna, kurzy v Dánsku: Měna: 1 egyptská libra (EGP) = 100 piastrů, Aktuální kurz: 1 EGP = 2,79 Kč

Zajímavá místa: Alexandrie, Asuán,Abú Simbel,Nedokončený obelisk a hřbitov Fatimidů, Ostrov Elefantina, Edfu, Kom Ombo, Káhira, Gíza, Karnak, Luxor, Memnonovy kolosy, Údolí králů, Chrám Sethi I., Ramesseum, Deir el-Medína, Dakhla, Kharga,Vádí Natrun

Víza, vstupní formality do Egypta: K cestování do Egypta je potřeba vlastnit platný cestovní pas. Doba platnosti tohoto dokladu musí přesahovat 6 měsíců od vstupu do země. Dále je potřeba mít turistické vízum, které se vydává pro pobyty nepřesahující 1 měsíc. Víza vystavuje egyptské velvyslanectví před výjezdem. Vedle víze je potřeba odevzdat vyplněnou vstupní registrační kartu, kterou často dostanete již v letadle. Registrační karta může mít dva díly. V tomto případě druhý z nich pečlivě uschovejte, odevzdává se při odletu ze země.
V případě, že si vízum zajišťujete sami, zkontrolujte, zda máte skutečně vízum do Egypta, protože jsou vydávána také víza „Sinai only“ (pouze na Sinaj), s nimiž na jiné území Egypta nelze vstoupit.

Klimatické podmínky Egypta: V Egyptě je aridní pouštní podnebí, což znamená že je zde úhrn srážek nižší než vsak a výpar. Na některých místech neprší i několik let. Na severu země je chladněji, na jihu dochází k větším výkyvům teplot. Zimy zde jsou mírné (cca 14 stupňů), léta velmi horká. V pouštních oblastech v létě dochází k velkým teplotním výkyvům. Výjimkou není ani rozdíl 35 stupňů  Mimo středomořské pobřeží a oblast delty Nilu  panuje v Egyptě suché a horké klima téměř po celý rok. Doporučovaná doba k návštěvě je mezi říjnem a dubnem, kdy průměrné denní teploty dosahují v Káhiře 24 °C, v Hurghadě 26 °C a voda Rudého moře okolo 23 °C.

Časový posun v Egyptě: Standardní čas je GMT+2 hodiny, tj. o 1 hodinu více než v Praze. V dubnu a říjnu, tedy v době souběhu zimního času v Egyptě a letního času v ČR je v obou zemích čas shodný.

Elektřina (redukce) v Egyptě: Zásuvky jsou shodné jako v ČR

Fotografování a filmování v Egyptě: Platí zde zákaz fotografování veškerých vojenských  a strategických objektů (mostů, přehrad, elektráren, komunikačních a telekomunikačních uzlů, přístavů, zásobovacích zařízení) a jejich bezprostředního okolí. Totéž platí pro osoby v uniformách, vojenské a policejní techniky. Veškeré tyto zákazy jsou znázorněny ve formě srozumitelných piktogramů. Doporučujeme je dodržovat, pokud nechcete přijít minimálně o fotoaparát či kameru. Občas může být povoleno za poplatek fotografování v mešitách,  vždy však mimo bohoslužby. Např. v Údolí králů, uvnitř pyramid a v jiných památkových oblastech je zakázáno používat videokameru. Poplatek za fotografování zpravidla od 6 EGP a více, poplatek za filmování od 31 EGP výše. Před fotografováním místího obyvatelstva je slušností požádat je o dovolení. Stejně tak při fotografování jejich potomků.

Jazyky, dohovoření v Egyptě: Oficiální jazyk je arabština. Je možné se zde domluvit i anglicky, francouzsky a německy.

Kriminalita v Egyptě: Egypt, jako významná turistická destinace, se v posledních letech velmi snažil o odstranění kriminality v zemi. Dnes můžeme říci, že jde o relativně bezpečnou zemi. Pozor si ale, v každém případě, musíme dát na drobné zlodějíčky a kapsáře a to především v místech s velkou koncentrací lidí, které se těmito kriminálníčky jen hemží. Nemusíte v tlačenicích přijít jen o peněženky, ale i o náušnice, řetížky či hodinky. Doporučujeme nenosit při sobě velké množství hotovosti, vyhnout se nápadným šperkům, zlatým hodinkám. Dále je dobré vědět, že hotely v Egyptě neodpovídají za v pokoji zanechané věci. Doporučujeme cennosti uložit v trezoru. Do trezoru patří i kamera či fotoaparát. Ochrana osobních dokladů je kapitolou sama pro sebe. Při jejich odcizení či ztrátě je třeba toto nahlásit na českém zastupitelském úřadě, kde můžete získat náhradní doklady. Je dobré mít s sebou kopie důležitých dokumentů, čísla kreditních karet a tel. čísla na banku pro případ zablokování karty.  

Kuchyně - jídlo a nápoje v Egyptě: Egypt byl po staletí důležitou křižovatkou obchodních cest. Proto i v egyptské kuchyni najdeme vlivy mnoha jiných zemí a národů. Nejvýznamějším vlivem byl bezesporu vliv arabský či turecký. Typická egyptská kuchyně se vyznačuje především svou jednoduchostí, pokrmy bývají připravovány z těch nejzákladnějších surovin. Ovšem díky mistrnému výběru koření a umu egyptských kuchařek se zde můžee setkat s pokrmy nečekaných chutí. Jiné chuťovky Vás samozřejmě čekají v hotelích s All Inclusive a jiné v typických egyptských restauracích. V hotelích jsou nabízena jídla mezinárodních kuchyní. Často se zde setkáte s těstovinami, pečeným masem i hranolkami. Kontinentální snídaně je samozřejmostí. Typický egyptský pokrm je v těchto případech pouhým zpestřením jídelníčku. Jestliže zatoužíte vyzkoušet pravé egyptské chutě, první místo, kde toto můžete najít, jsou egyptské fast foody. Zde můžete ochutnat tzv. Šawirmu, což je místní obdoba řeckého gyrosu. Taámeja jsou kuličky ze sekaných fazolí ochucené nejrůznějším kořením. Každý obchodník má na tento pokrm zvláštní tajnou recepturu. A každý je zaručeně ten nejsprávnější. V restauraci, při výběru egyptského menu, se jako první podává arabské mezze. Jde o jakýsi předkrm, jednohubky. Nebezpečím je, že Vám po těchto dobrůtkách už nezbyde místo na další chody. Přišli byste pak o opravdu typické hlavní jídlo Koftu - mleté kořeněné maso grilované na špízu. Vedle v Egyptě oblíbeného grilovaného kuřete (Firáh) můžete dále ochutnat i trochu netradičnější rýží nadívané holoubátko (Hamam). Oblíbenými pokrmy jsou dále např. Kuskus či Hummus. A nakonec dezert. Egyptské dezerty jsou velmi sladké plné oříšků a jiných dobrot. Národním nápojem je v Egyptě bezesporu čaj. Ten je všudypřítomný. Horký, slabý, v malých kalíšcích, černý či mátový.

Egyptská doprava a taxi: Městská hromadná doprava v Egyptě je na dlouhé povídání. Obecně můžeme říci, že přemisťování se touto cestou nedoporučujeme. Dálkové spoje mezi velkými městy jsou na tom již lépe. Vedle autobusů s klimatizací a občerstvením je možné využít vlakové dopravy. Je dobré si předem objednat kupé, cestovnámí třetí třídou není vůbec určené pro turisty. Při cestování městem je možné vužít taxi. Je ovšem nutné předem vyjednat cenu a ověřit si, zda řidič skutečně porozumněl našemu přání. Jestliže se nechceme dočkat nemilého překvapení v podobě vyložení na úplně neznámém místě, doporučujeme mít s sebou mapku města. 

Nákupy a suvenýry v Egyptě: Nakupování v Egyptě je velmi veselá záležitost. Především pro ty, kdo milují smlouvání. Obchodníci na to čekají, spíše by je urazilo, kdyby jste nesmlouvali. A nebojte se jít s cenou dolu, konečná cena je pak výsledkem vašich schopností a samozřejmě vůli obchodníka. Největším nákupním místem je Khan al-Khalili v Káhiře. Tržnice je plná zakoutí a zajímavých uliček. Jsou to vlastně jakési čtvrtě rozdělené podle zaměření a řemesel. Můžete zde najít kvalitní oděvy, beduínské šperky, koření a bylinky roztodivných chutí, sošky velbloudů, Sfingy, typický papyrus, vodní dýmky či egyptskou hudbu. Trhami se to v Egyptě jen hemži. Některé mají otevřeno dlouho do noci. Ve větších městech najdete už i nákupní centra.

Pláže a koupání v Egyptě: Především právě kvůli krásným plážím a průzračnému moři míří většina turistů do Egypta. Podél pobřeží Rudého moře, celého Sinajského poloostrova i podél Středozemního moře se nacházejí úžasné pláže s tím nejjemnějším bílým pískem. Pozor na opalování "nahoře bez". Toto se toleruje jen u některých luxusnějších hotelů. Koupání bez plavek je zcela zakázáno.

Velmi oblíbené je potápění v Egyptě. Rudé moře je ideálním místem pro všechny milovníky potápění a obdivovatele podmořského světa. Je to ráj propotápěče plný nejrůznějších ryb, korálů, vraků, které čekají na prozkoumání. V egyptě existuje nepřeberné množství potápěčských center, můžete tedy první potápěčský kurz absolvovat zde. Vzhledem k teplé vodě, výborné viditelnost a nenáročnosti terénu je Egypt dokonce velice vhodným pro první zkušenosti s potápěním. A v případě, že máte strach z potápění do větších hloubek s celou potápěčskou výstrojí i pro šnorchlisty je tu mnohé k vidění. Korálové utesy se hojně vyskytují v těsné blízkosti břehů hotelových pláží. Nepotkáte zde sice delfíny či žraloky, ale při troše štěstí můžete narazit i na rejnoka, o hejnech různobarevných rybek ani nemluvě. 

Spropitné v Egyptě: Spropitné neboli bakšiš je v Egyptě nedílnou součástí všech služeb. Nedání spropitného se dokonce může podepsat i na kvalitě dodávaných služeb. Nedat spropitné je urážkou, proto je dobré mít v kapse neustále nějaké ty "drobné". V restauracích je obvyklé spropitné ve výši 10 % ceny. Za poskytnutí drobných služeb (třeba nosiči v hotelu) dávejte 50 piastů až 1 egyptskou libru.

Zdravotní péče, očkování, hygiena v Egyptě: Před cestou do Egypta je potřeba, stejně jako před každou zahraniční cestou, sjednat si cestovní pojištění. V Egyptě existuje rozsáhlá síť zdravotnickývh zařízení. Státních i soukromých. Obecně lze říci, že úroveň státních zařízení je vcelku nízká. Vzhledem k tomu, že zde nefunguje žádné komplexí systém zdravotního pojištění, bývá převládající většina chudého obyvatelstva oskázána pouze na tyto státní instutuce. Na druhé straně zde existuje mnoho soukromých paxí a nemocnic, větší hotely mají k dispozici své vlastní lékaře nebo i celé kliniky. Můžeme je najít především v turistických oblastech, kde se do jejich péče můžete svěřit i vy. Vzhledem k tomu, že ošetření v těchto zařízeních je velice nákladné, doporučujeme zajistit si kvalitní cestovní pojištění. Hotovostní úhradu Vám pojišťovna proplatí na základě potvrzení po návratu do vlasti.

Při běžném pobytu v Egyptě není nutné žádné zvláštní očkování. Pojedete-li do některých oblastí v centrální části Egypta, bylo by vhodné uvažovat o  možnosti očkování proti hepatitidě typu A a B, případně použití antimalarik.

Nejčastějším onemocněním turistů v Egyptě bývají střevní potíže označované také jako faraonova pomsta. Jako prevence proti tomuto onemocnění se doporučuje nepít vodu z vodovodních kohoutků, u dětí není dobré tuto vodu používat ani na čištění zubů, při zakoupení balené vody zkontrolovat, zda není uzávěr poškozen, nekonzumovat nápoje s ledem zakoupené mimo hotel a luxusnější restaurace, ovoce a zeleninu zakoupenou na ulici umýt řádně v balené vodě. Jestiže i přes tato opatření Vás faraonova pomsta postihne, je dobré začít s léčbou okamžitě. Přímo v egyptských lékárnách můžete zakoupit účiný lék Antinal či Drotazide. Pokud potíže přetrvávají déle než 24 hodin je dobré, především u dětí, vyhledat lékaře.

Zájezdy do Egypta naznete zde:

Výsledky hledání
Náš tip
Flamenco Beach & Resort

Flamenco Beach & Resort

Egypt » Marsa Alam » El Quseir

777 termínů / 107 Last minute / 646 First minute

Strava: PL, Al Odlet: PRG, BRQ, OSR, BTS Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Future Dream Garden

Future Dream Garden

Egypt » Marsa Alam

43 termínů / 41 Last minute / 0 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BRQ, OSR, BTS Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Blue Reef Resort

Blue Reef Resort

Egypt » Marsa Alam

1486 termínů / 439 Last minute / 739 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BRQ, OSR, BTS, KTW Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Elphistone Resort

Elphistone Resort

Egypt » Marsa Alam

681 termínů / 109 Last minute / 568 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BRQ, OSR, BTS Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Royal Lagoons Aqua Park

Royal Lagoons Aqua Park

Egypt » Hurghada

182 termínů / 70 Last minute / 110 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BRQ, OSR, BTS Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Coral Hills Resort

Coral Hills Resort

Egypt » Marsa Alam » El Quseir

380 termínů / 223 Last minute / 140 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BTS, KTW Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Nada Resort

Nada Resort

Egypt » Marsa Alam

523 termínů / 63 Last minute / 460 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BRQ, OSR Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Dreams Beach Marsa Alam

Dreams Beach Marsa Alam

Egypt » Marsa Alam » El Quseir

398 termínů / 271 Last minute / 127 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BRQ, OSR Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Hotel Elysees

Hotel Elysees

Egypt » Hurghada

787 termínů / 351 Last minute / 128 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BRQ, OSR Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Sunrise Marin Resort Port Ghalib

Sunrise Marin Resort Port Ghalib

Egypt » Marsa Alam

334 termínů / 206 Last minute / 128 First minute

Strava: UAI Odlet: PRG, BRQ, OSR Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM


další nabídky >