Černá Hora

Detail státu

Černá Hora Černá Hora - transparent

Vyhledejte si svou dovolenou
Select country and destination
Rozšířené hledání

Destinace:

DOVOLENÁ ČERNÁ HORA

PRAKTICKÉ INFORMACE ČERNÁ HORA

Zajímavá místa v Černé Hoře: Bar, Bečiči, Budva, Petrovac na Moru, Sutomore, Ulcinj, 

Hlavní město Černé Hory: Podgorica

Jazyk Černé Hory: srbština, černohorština

Měna v Černé Hoře: Měna: 1 euro (EUR) = 100 centů 

Víza, vstupní formality do Černé Hory: Cestovním dokladem pro vstup českého občana do Černé Hory je cestovní pas, platný pro občany EU nejméně 6 měsíců od vstupu do země. Při vstupu ze Srbska je nutné vízum, podmínky se ale mohou krátkodobě měnit. T praktických důvodů MZV ČR doporučuje, aby byly všechny cestující osoby včetně dětí vybaveny vlastním platným cestovním pasem, protože to některé hraniční orgány vyžadují. Z rozhodnutí černohorských orgánů mohou od roku 2004 občané České republiky cestovat do Černé Hory i na občanský průkaz (typ karta, se strojově čitelnou zónou); v tom případě však lze v Černé Hoře pobývat maximálně 30 dnů a neplatí to pro cesty letadlem. 

Klimatické podmínky v Černé Hoře: Průměrné červencové teploty se pohybují okolo 28 °C, teplota moře dosahuje v létě 24 – 27 °C. Typické jsou pravidelně vanoucí větry, kdy severovýchodní bóra a jihovýchodní jugo způsobují vlnobití. Největší oblačnost je na jaře. Ve vnitrozemí, zejména v horách, je podnebí kontinentální, s většími teplotními rozdíly: v lednu je průměrná teplota -3 °C, v červenci 18 °C. V horách klesají v zimě teploty pod nulu. Také letní teploty se snižují se stoupající nadmořskou výškou. V Podgorici je průměrná teplota v lednu 5 °C, v červenci 27 °C. 

Ceny Černé Hory: Ceny ve vnitrozemí jsou výrazně nižší než v přímořských oblastech. Také ceny mimo hlavní turistickou sezónu jsou nižší. Nejlevněji se nakupuje na tržištích a v supermarketech, kde jsou ceny srovnatelné s cenami v ČR. 

Časový posun Černé Hory: Čas je celoročně shodný jako v ČR 

Elektřina (redukce) v Černé Hoře: Elektrické napětí 220/240 V, 50 Hz je stejné jako v České republice, shodné jsou i zásuvky. 

Fotografování a filmování v Černé Hoře: Zákaz fotografování zásadně respektujte; piktogramy jsou mezinárodně srozumitelné. 

Jazyky, dohovoření v Černé Hoře: Úředním jazykem je od října 2007 černohorština, do roku 1992 uznávaná pouze jako dialekt srbštiny. Z cizích jazyků se domluvíte nejspíš anglicky či německy, ale při troše snahy porozumíte i černohorštině. Přesto doporučujeme získat si přízeň místních byvatel tím, že se naučíte alespoň několik slov. 

Kriminalita v Černé Hoře: Bezpečnostní situace je obdobná jako v České republice. Dávejte si pozor na osobní věci, neukazujte na veřejnosti větší hotovost a nenoste nápadné drahé šperky, řetízky, prsteny a hodinky. Kapesní krádeže v přeplněných autobusech jsou běžné zejména v přímořských oblastech. Noste u sebe jen nezbytné množství peněz, nejlépe ve vnitřních kapsách nebo pod oblečením. Pozor dávejte také na fotoaparát a videokameru: bezpečnější než v ruce jsou v tašce přes rameno, kterou máte posunutu na břicho. Na pláži nenechávejte věci bez dozoru. 

Kuchyně - jídlo a nápoje v Černé Hoře: Černohorská kuchyně vykazuje prvky slovanské, řecké a bulharské. Běžnými jídly jsou hovězí, skopové a ryby v mnoha variantách; kebab, čevapčiči, musaka a ovčí sýr. Je dále ovlivněna kuchyní italskou (uzení a sušení masa, výroba sýrů, vína a pálenek; příkladem jsou plněné papriky, mleté maso a listová kapusta) a tureckou (sarma, musaka, pilav, čevapi, kebab, baklava a tulumba). Z maďarské kuchyně převzala například guláš, sataraš a džuveč, ze současné evropské kuchyně nespočet druhů zákusků a typ chleba (hljeb; ječmenný ječmeni, žitný ražani, pšeničný pšenični a kukuřičný rumetinov). 

Doprava a taxi v Černé Hoře:

Letecká: Golubovci 11 km od Podgorice (dva terminály) a Tivat 10 km od Kotoru a 20 km od Budvy (jeden terminál, neodbavuje vnitrostátní lety)..

Autobusová. Autobusy spojují všechna větší města v Černé Hoře; jezdí též do vzdálenějších míst a dopravní síť je relativně hustá. Staví i na znamení. Centrální nádraží je v Podgorici. Alternativou autobusové dopravy jsou dodávky („kombijem“). Řidiči dodávek zastavují zhruba v místech jako autobusy a pokud řidič uzná, že je auto dostatečně plné, odjíždí. O ceně se smlouvá zásadně předem; je srovnatelná s cenou autobusu. V létě nabízí svezení do všech důležitých či zajímavých turistických destinací řada privátních minibusů.

Taxi. Taxi jsou rychlé, čisté a spolehlivé. Jezdí zejména ve městech a přímořských letoviscích a nejsou drahé (1 km cca 1 €). Než do taxi nasednete, vždy nejdříve oznamte cíl cesty a poté se smlouváním dohodněte na ceně. 

Nákupy a suvenýry v Černé Hoře: Typickým suvenýrem jsou předměty ze dřeva, kamene, keramiky (zejména s černohorskými motivy), skla a porcelánu. Originálním dárkem mohou být výšivky, bižuterie z mušlí či korálků (pásky, náramky, náhrdelníky, taštičky), mořské oblázky (malované kameny, těžítka), modely lodí všech typů a velikostí jakož i preciznosti provedení, vše co souvisí s mořem a námořními plavbami (například i starobylé námořní mapy), panenky v národních krojích, výrobky z vrbového proutí nebo palmového dřeva, vlajky Černé hory, trička s místními motivy, ale i pohlednice či DVD s fotografiemi. Černou Horu připomene i levandulový olej, olivový olej, místní kvalitní vína a pálenky, oříšky a sušené ovoce. 

Pláže v Černé Hoře: Jaderské moře je ideální na koupání: průměrná červencová teplota vody je 25 °C. Z 295 km černohorského pobřeží tvoří 73 km pláže; veřejně a zdarma přístupných jsou jich téměř čtyři stovky. Formálně se pláže rozlišují na veřejné (353 pláží), hotelové (31) a se zvláštním režimem: naturistické, nudistické, či přístupné pouze ženám (1). Podle vybavení se dělí na „upravená koupaliště“ (203), „upravené přírodní pláže“ (29), „přírodní pláže“ (156) a „chráněné přírodní pláže“ (1). I hotelové pláže a koupaliště mohou využívat všichni turisté, avšak v případě, že zde nejste ubytováni, může být vyžadováno vstupné (např. hotelová pláž ve Sveti Stefan). 

Spropitné v Černé Hoře: V restauracích se cena běžně zaokrouhluje, případně se nechává spropitné ve výši 10 % celkové útraty. Taxikáři spropitné neočekávají, avšak malou částku navíc ocení. 

Telefonování + roaming v Černé Hoře: Pro mezinárodní a místní hovory lze použít telefonní automaty (telefonska govornica) na předplacené telefonní karty Montenegro Card. Dají se koupit na poštách, nádražích i v obchodech a ve stáncích za cenu 2 € (100 impulzů), 5 € (320 impulzů) a 7 € (550 impulzů). Telefonní automaty jsou i na poštách. Telefonování z hotelů je možné, ale drahé. Všichni čeští operátoři mají v Černé Hoře roaming a po celé zemi je dostatečné pokrytí signálem. Na aktuální ceny hovorů a SMS se informujte u svého operátora. 

Zdravotní péče, očkování, hygiena v Černé Hoře: Republika Černá Hora má s Českou republikou uzavřenu „Sociální dohodu o vzájemném poskytování lékařské pomoci v nezbytných akutních případech“ (například v případě vážné autonehody). Ve všech ostatních případech je třeba lékařské ošetření platit, včetně přepravy do České republiky.V souvislosti s výše uvedenou Sociální dohodou je nutné, aby si turista před odjezdem do Černé Hory na pobočce své české zdravotní pojišťovny vyžádal formulář CZ/YU 111 a nechal si jej potvrdit. Tento formulář potvrzuje nárok na okamžité potřebné věcné plnění při přechodném pobytu na území Černé Hory.

Zájezdy do Černé hory naleznete zde:

Výsledky hledání
Náš tip
Slovenska Plaža

Slovenska Plaža

Černá Hora » Budvanská riviéra » Budva

877 termínů / 12 Last minute / 10 First minute

Strava: SN, PL, Al Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní LM FM

Náš tip
Apartmány Doni Holiday

Apartmány Doni Holiday

Černá Hora » Ulcinjská riviéra

1 termín / 1 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní LM

Náš tip
Utjeha - vila Perla

Utjeha - vila Perla

Černá Hora » Barská riviéra

1 termín / 1 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní LM

Náš tip
Apartmány vybrané - Budva

Apartmány vybrané - Budva

Černá Hora » Budvanská riviéra

178 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Sentido Tara

Sentido Tara

Černá Hora » Budvanská riviéra

390 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL, Al Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Panorama

Panorama

Černá Hora » Ulcinjská riviéra

1 termín / 1 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní LM

Náš tip
Prag

Prag

Černá Hora » Ulcinjská riviéra

5 termínů / 5 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní LM

Náš tip
Anastasija

Anastasija

Černá Hora » Ulcinjská riviéra

24 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Mediteran Resort

Mediteran Resort

Černá Hora » Ulcinjská riviéra

170 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Villa More

Villa More

Černá Hora » Budvanská riviéra » Petrovac

1 termín / 1 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní LM


další nabídky >