Bosna a Hercegovina

Detail státu

Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina - transparent

Vyhledejte si svou dovolenou
Select country and destination
Rozšířené hledání

Destinace:

 Dovolená Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina - praktické informace

Hlavní město Bosny: Sarajevo

Měna Bosny:  konvertibilní marka

Víza, vstupní formality:
Cestovním dokladem pro vstup českého občana do Bosny a Hercegoviny Hory je cestovní pas, platný pro občany EU nejméně 6 měsíců od vstupu do země. Hraniční orgány policie BaH neakceptují pro přechod hranice zápis dítěte do cestovního pasu rodiče, protože není opatřen fotografií dítěte. Je tedy třeba, aby při překračování hranice Bosny a Hercegoviny mělo dítě vlastní cestovní pas. Z rozhodnutí Bosny a Hercegoviny mohou občané Evropské unie a některých dalších států cestovat do Bosny a Hercegoviny i na občanský průkaz (typ karta, se strojově čitelnou zónou). Občanský průkaz však slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele.

Zajímavá místa:
Sarajevo, Blagaj, Hutovo Blato, Kravice (Kravica), Međugorje (Medjugorje, Medžugorje), Mogorjelo, Mostar, Neretva, Ošaniči (Osanici), Počitelj, Radimlje, Vrelo Bune

Klimatické podmínky:
Na severu země mírné kontinentální; dlouhá teplá léta s průměrnými červencovými teplotami 21 – 23 °C) a mírné zimy (s průměrnými lednovými teplotami okolo -1 °C. Srážky klesají od západu na východ (1050 – 750 mm ročně). Pro většinu území, tzv. „planiny“ ve vyšších nadmořských výškách, jsou typická krátká teplá léta a dlouhé chladné zimy (kontinentální horské klima). Průměrná celoroční teplota je zde 5 – 7 °C; minimální teploty mohou klesnout až na -35 °C.

Ceny:
Ceny základních potravin jsou srovnatelné s ČR a mimo hlavní turistickou sezónu jsou nižší. Nejlevněji se nakupuje na tržištích a v supermarketech.

Časový posun:
Čas je celoročně shodný jako v ČR.

Elektřina (redukce):
Elektrické napětí 220 V, 50 Hz jako v České republice, shodné jsou i zásuvky.

Fotografování a filmování:
Zákaz fotografování zásadně respektujte; piktogramy jsou mezinárodně srozumitelné. Místní obyvatele fotografujte s citem a vždy teprve po předchozím svolení. Zásadně nefotografujte modlící se lidi v kostelích a mešitách.

Jazyky :
Tři rovnocenné úřední jazyky jsou bosenština, chorvatština a srbština.

Kriminalita:
Kriminalita je nízká, a zvláště kriminálních činů vůči cizincům je málo. Bezpečnostní situace je zejména v Sarajevu obdobná jako v České republice v Praze.

Kuchyně - jídlo a nápoje:
Základem jídelníčku je různě upravené maso, nejlépe telecí a jehněčí, ryby (pastrnka – smažený pstruh) a mléčné výrobky. Je zřejmý vliv turecké kuchyně. V oblastech, kde převládá islám, na vepřové nenarazíte, ale v oblastech se srbským nebo chorvatským etnikem je vepřové běžné; stejně tak i točené pivo. Oblíbeným nápojem je víno a pivo, čaj, limonády, vody a ovocné džusy. Národním nápojem je velmi sladká a silná „bosanska kafa“ z čerstvě upražených kávových zrn: pije se hned po probuzení a opakovaně kdykoliv během dne. Zásadně se upřednostňuje turecká (s lógrem), nebo připravená dle arabského zvyku v džezvě. Domácí vína jsou na dobré úrovni, zejména suchá bílá (např. Žilavka Mostar).

Doprava a taxi:
Letecká - Mezinárodní letiště jsou Butmir v Sarajevu, Zračna Luka v Mostaru a Mahovljani v Banja Luce.
Autobusová - Bosna a Hercegovina má 21 tisíc km silnic, z toho dvě třetiny mají asfaltový povrch. Autobusy spojují všechna větší města; vozy jsou opotřebené, levné a obvykle přeplněné. Autobusová doprava je levná, jízdenka ze Sarajeva i do nejvzdálenější vnitrozemské destinace není dražší než 30 KM. Jízdenky se na autobusových nádražích kupují v automatu nebo u řidiče, na zastávkách u řidiče. Na delší tratě se prodávají i v cestovních kancelářích.
Městská doprava - Každé větší město má autobusy, v Sarajevu jezdí navíc ještě tramvaje, trolejbusy (pět linek) a minibusy (24 linek), které obsluhují kopcovitá předměstí. Intervaly jsou od desetiminutových po pouhé dva spoje denně. Jízdenky se používají jednorázové, odlišné pro tramvaje a trolejbusy a označují se uvnitř vozu ve strojcích; prodávají se v kioscích označených logem dopravního podniku
Taxi - Jezdí zejména ve městech. Taxislužba v Sarajevu je relativně spolehlivá, vozy mají taxametry, na trhu si konkuruje několik společností. Cena taxi závisí též na konkrétním městě, počítejte přibližně nástupní taxou 2 KM a s jízdným 2 KM za kilometr.

Nákupy a suvenýry:
Typickými suvenýry jsou místní keramika, kovové tepané talíře a nádoby všech velikostí, měděné džezvy, kávové soupravy, příbory, železné ručně tepané svícny, klepadla na dveře a lampy, lampy a zrcadlové rámy, dřevořezby, šperky a unikátní sklářské výrobky, kožené zboží, modely místních zajímavostí (od Begovy mešity po starý most v Mostaru), orientální dekorace do interiéru, ručně šité boty, křížky, svaté obrázky a sošky zázračné Panny Marie z Medžugorje a trička s místními motivy. Praktickým dárkem je vynikající med.

Oblečení, zavazadla:
Cestujte nalehko. Pevný středně velký uzamykatelný kufr opatřete visačkou se svým jménem. Lístek se jménem, adresou a telefonním číslem vložte také dovnitř. Do odbavovaného zavazadla uložte všechny ostré předměty jako kapesní nůž, nůžtičky, pilníček na nehty apod., které nesmíte vzít s sebou do kabiny letadla. Jako příruční se nejlépe osvědčil pevný turistický batůžek na věci, které chcete či potřebujete mít stále u sebe (například léky, které užíváte pravidelně).

Oblečení by mělo být příjemné a praktické, nejlépe směsové nebo bavlněné. Kalhoty krátké i dlouhé (navečer, proti případným komárům; případně stačí jedny, s nohavicemi „na zip“), dámy delší pohodlné letní šaty, košile, několik triček, sandály a kvalitní botasky s profilovanou podrážkou, pokud počítáte s výlety. Jestliže plánujete zajít do kostela, nezapomeňte na zakrytá ramena – šaty na ramínka nebo jen tílka jsou nevhodná. Hodit se mohou i boty do vody.

Pláže a koupání:
Pobřeží Bosny a Hercegoviny měří pouhých 24,5 km; z obou stran hraničí s Chorvatskem. Jediným bosenským jadranským letoviskem je Neum, které je díky vysokému počtu slunečních dnů v roce vhodné pro odpočinek celoročně. Pláž je oblázková, s betonovými platy. Hotely mívají bazén s mořskou vodou. Průměrná červencová teplota moře je 22 – 24 °C, v jednom litru vody je 38 g soli. Od volného moře odděluje pobřeží poloostrov Pelješac.

Spropitné:
V restauracích se cena běžně zaokrouhluje, případně se nechává spropitné ve výši 10 až 15 procent z celkové útraty, podle spokojenosti hosta. Spropitné je běžné také pro taxikáře, účet se zaokrouhluje nahoru.

Telefonování + roaming:
Předvolba do ČR je +420 (00420), předvolba do Bosny a Hercegoviny +387 (00387). Pro mezinárodní hovory lze použít telefonní automaty na předplacené telefonní karty Continental phone card. Telefonování z hotelů je možné, ale drahé. Telefonní automaty fungují pouze na karty, které lze koupit na poště nebo v novinových stáncích v ceně 10 a 20 KM. Některé karty však fungují jen v automatech patřících společnosti, která je vydala. Všichni čeští operátoři mají v Bosně a Hercegovině roaming a po celé zemi je dostatečné pokrytí signálem.

Zdravotní péče, očkování, hygiena:
Zdravotní péče v Bosně a Hercegovině nedosahuje evropského standardu, zejména ve vybavení zdravotnických zařízení, která však běžně poskytnou základní pomoc nebo ošetření v akutních případech a jejich personál je vysoce profesionální a vstřícný. Akutní zdravotnická pomoc pro české občany je v Bosně a Hercegovině bezplatná, a to na základě smlouvy mezi ČSSR a Socialistickou federativní republikou Jugoslávií o spolupráci v oblasti zdravotnictví z roku 1963, kterou oba nástupnické státy převzaly. Veškerou ostatní péči (včetně např. ošetření zubů) je třeba hradit v hotovosti, přičemž ceny jsou vysoké (ošetření zubů 200 – 400 euro).

 

Zájezdy do Bosny a Hercegoviny naleznete zde:

 

Výsledky hledání
Náš tip
Zenit

Zenit

Bosna a Hercegovina » Neum

15 termínů / 0 Last minute / 2 First minute

Strava: PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

autobus vlastní FM

Náš tip
Grand Hotel Neum

Grand Hotel Neum

Bosna a Hercegovina » Neum

13 termínů / 0 Last minute / 3 First minute

Strava: PL, Al Odlet: - Odjezd z: 0 míst

autobus vlastní FM

Náš tip
Stella

Stella

Bosna a Hercegovina » Neum

24 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL, PP Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Stella

Stella

Bosna a Hercegovina » Neum

3 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Sunce

Sunce

Bosna a Hercegovina » Neum

11 termínů / 0 Last minute / 5 First minute

Strava: PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní FM

Náš tip
Agava

Agava

Bosna a Hercegovina » Neum

94 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Hotel Zenit

Hotel Zenit

Bosna a Hercegovina » Neum

46 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

autobus vlastní

Náš tip
Neum hotel

Neum hotel

Bosna a Hercegovina » Neum

78 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Stella

Stella

Bosna a Hercegovina » Neum

1 termín / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Velikonoce v Bosně a Hercegovině

Velikonoce v Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina

1 termín / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: - Odlet: - Odjezd z: 0 míst

autobus


další nabídky >