Albánie

Detail státu

Albánie Albánie - transparent

Vyhledejte si svou dovolenou
Select country and destination
Rozšířené hledání

Destinace:

ALBÁNIE DOVOLENÁ

ALBÁNIE PRAKTICKÉ INFORMACE

Hlavní město Albánie: Tirana

Měna, kurzy Albánie: Měna 1 lek (ALL) = 100 qindarek, Aktuální kurz: 100 ALL = 18,76 Kč

Zajímavá místa v Albánii: Tiranë,  m n.m.), Berat, Butrint, Dhërmi, Durrës, Elbasan, Gjirokastër, Himarë, Krujë, Llogara, Ohridské jezero, Sarandë, Syri i Kaltër, Vlorë, Zvërnec

Víza, vstupní formality v Albánii:
Do Albánie mohou občané České republiky cestovat bez víz, pokud doba pobytu nepřesáhne 90 dní. Nutné je mít s sebou platný pas nebo občanský průkaz. Občanský průkaz nelze použít při letecké přepravě. Při cestě motorovým vozidlem albánská pohraniční kontrola vyžaduje mezinárodně platné potvrzení o jeho pojištění (tzv. zelenou kartu), malý technický průkaz a mezinárodní řidičský průkaz. Při cestě zapůjčeným vozidlem je třeba při hraniční kontrole předložit plnou moc prokazující dispoziční právo k vozidlu.

Klimatické podmínky Albánie:
Klima je středomořské: zimy jsou mírné a deštivé, léta slunečná, suchá a horká, s denními teplotami až 40 °C. V Tiraně jsou průměrné červencové teploty 25 °C, lednové 7 °C. Ve vnitrozemí je podnebí kontinentální, s vyššími teplotními rozdíly mezi létem a zimou a dnem a nocí. V horách teploty klesají se stoupající nadmořskou výškou, v zimě i pod nulu. V létě může pršet kdykoliv a v zimě běžně sněží. Nejstálejší počasí, obvykle bez deště, bývá od konce dubna do začátku července a od začátku září do konce října. Koupat v moři se lze od května do října.

Clo, dovoz, vývoz v Albánii:
Celní kontrola je standardní; při průchodu celní přepážkou je každý cestující povinen mít u sebe výhradně svoje vlastní zavazadlo. Všechny cizí měny musí být při příjezdu deklarovány.

Časový posun v Albánii: 
Čas je celoročně shodný s časem v České republice.

Elektřina (redukce) v Albánii: 
Shodně s ČR 220 V/50 Hz; napětí však často kolísá nebo vypadává.

Fotografování a filmování v Albánii:
Je zakázáno fotografovat vojenské objekty, námořní přístavy a vojenský a vládní personál; zásadně tedy nefotografujte nejen vojáky, ale ani celníky a policisty, jinak vám hrozí i zabavení fotoaparátu bez náhrady. Vždy respektujte srozumitelné piktogramy s přeškrtnutým fotoaparátem či videokamerou; v některých interiérech je zakázáno fotografovat s bleskem.

Jazyky v Albánii:
Albánština (gjuha shqipe). S mladší generací a v hotelích se dorozumíte i anglicky, italsky, řecky a rusky.

Kriminalita:
Bezpečnostní situace odpovídá evropské úrovni. Zvýšené opatrnosti je ale třeba při pohybu v horských oblastech podél hranice s Kosovem a Černou Horou. Na kosovsko-albánské hranici dosud nebylo zcela vyčištěno území zaminované během konfliktu v letech 1998-99. V horách byste se nikdy neměli pohybovat sami (jednotlivec, dvojice). Každé město má zřejmě svoji organizovanou skupinu zločinců, specializujících se na vydírání, loupeže, přepady, únosy i vraždy; to by se však nemělo týkat turistů. Na aktuální bezpečnostní situaci se doporučuje informovat se před cestou na zastupitelském úřadu Albánské republiky nebo na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Pouliční kriminalita je vysoká a zejména ve městech a v místech s větší koncentrací lidí a v noci reálně hrozí riziko okradení. Zásadně s sebou nenoste větší finanční částky nebo dokonce veškerou hotovost. Kopii pasu a pasovou fotografii uložte odděleně od originálu nebo ji můžete nosit u sebe; usnadní to vyřízení náhradních dokladů v případě jejich ztráty či odcizení.

Kuchyně - jídlo a nápoje  v Albánii: 
Kuchyně v Albánii je chutná a zdravá, ovlivněná kuchyní řeckou, bulharskou, černohorskou i tureckou. Typické je používání olivového oleje, česneku a bylinek, sýrů, lilku, paprik a zelí. Nejoblíbenější úpravou je grilování. Vynikající jsou zeleninové saláty, jogurty, balkánský sýr (mnoho typů, zejména feta podobná řecké) a místní ovoce (hrozny, broskve, meruňky, melouny). Zákusky v cukrárnách jsou přeslazené (inspirace tureckou kuchyní), základem jsou med a sušené fíky. Z nealkoholických nápojů se pijí soudobé mezinárodní značky, minerálky i energetické nápoje. Místní specialitou je boza, vyráběná z kukuřičné a pšeničné mouky. Typickým tvrdým alkoholem je rakije (v Albánii vyráběná i z moruší). Překvapí kvalita místních albánských vín, z červených merlot a z bílých tokajské. Oblíbené je i pivo (místní Birra Tirana) a koňak Skanderbeg, pojmenovaný dle národního hrdiny. Voda v kohoutku je obvykle pro pití bezpečná (chlorovaná).

Albánská doprava a taxi:
Letecká - Mezinárodní letiště Matky Terezy v Tiraně
Autobusová - Hlavním dopravním uzlem je Tirana, odkud jezdí autobusy přibližně dvakrát denně, zpravidla brzy ráno a pak odpoledne, do všech větších měst (Shkodër, Korçë, Saranda, Gjirokastër, Peshkopi a Durrës). Autobusové společnosti jsou soukromé, doprava je v rámci možností spolehlivá a levná; jízdenka se kupuje u řidiče a bývá zcela plno. Jízdní řády neexistují a nejspolehlivější informace o umístění zastávky a konkrétním spojení poskytnou místní obyvatelé.
Městská - Funguje pouze v Tiraně a větších městech a většinou se jedná o zastaralé autobusy včetně ojetých českých karos. Jízdenka se kupuje u průvodčího po nástupu do autobusu a stojí cca 30 LEK. Cizincům se doporučuje upřednostnit taxi.
Taxíky - Ve větších městech čekají taxíky zejména před hotely a v Tiraně také na centrálním stání na náměstí Shesi Avni Rostemi. Měly by mít označení taxi, ale odlišit „černé“ taxíky je těžké. Zásadně se doporučuje domluvit cenu předem a platit až po vystoupení a vyložení zavazadel.

Nákupy a suvenýry v Albánii:
Nejlepším suvenýrem jsou originální rukodělné výrobky. Na tržištích, bazarech i v kamenných obchodech se nabízejí mj. ručně tkané koberce, předměty a filigrán ze stříbra nebo mědi, dřevořezby a výrobky ze dřeva a kůže, sošky národního hrdiny protitureckého odboje Skanderbega či Matky Terezy, keramika, výšivky, antikvity i místní kroje, nechybí pohlednice, skládačky, skleničky, těžítka a trička s albánskými motivy nebo albánskou vlajkou. Vítaným dárkem může být i místní med, koňak Skanderbeg, rakije, či alabastrové popelníčky ve tvaru bunkru. Na tržištích i v bazarech se smlouvá a praktikuje se i výměnný obchod, ceny bývají výrazně nižší než v kamenných obchodech. Tradiční bazary, zajímavé pro turisty, najdete v Krujë, Korça, Shkodër, Gjirokastër a v Tiraně.

Oblečení, zavazadla v Albánii:
Optimální oblečení je lehké a pohodlné, spíše sportovní a nejlépe vzdušné, nemačkavé. Na večeři do hotelové restaurace není vhodné (a často ani dovoleno) chodit v šortkách, tílkách, šatech jen na ramínka a podobně. Určitě přibalte přiměřeně „společenský“ oděv, například muži košili a ženy delší šaty. Vpodvečer se může hodit lehký svetr. Prohlídka kostela je možná jen ve slušném oblečení (míněno delší kalhoty či sukni a košili či halenku s rukávy). Pokud je povolen vstup do mešity, je nutné ještě se zout a ženy zakrýt vlasy. Boty si vezměte pohodlné pevnější sandály, do hor turistickou obuv. Nezapomeňte větrovku, pláštěnku, deštník, pokrývku hlavy, repelent a sluneční brýle.

Pláže a koupání v Albánii:
Albánské pobřeží o délce 362 km nabízí krásné koupání téměř v každé přímořské vesnici; písčité a někde oblázkové pláže jsou čisté a obvykle liduprázdné. Méně navštěvované pláže se nacházejí u malých vesniček (Qëparo, Dhërmi, Ksamil), frekventovaná (a také dražší) je „Albánská riviéra“ mezi Durrës a Kavajë a pláže v dosahu měst Vlora a Saranda u Jónského moře. Dosud opomíjené jsou pláže v severní části pobřeží u Velipoja a Shëngjin, kde je však tmavší písek. Hotely a možnosti ubytování přímo na plážích jsou v lokalitách Radhime, Dhërmi, Jali a Himarë. Koupání a opalování „nahoře bez“ se toleruje jen na odlehlých plážích a nudismus raději nezkoušejte.

Náboženství v Albánii:
Asi 95 % jsou Albánci; na severu převažují Gegové (zásadní je pro ně rodové zřízení a zvykové právo, donedávna i včetně krevní msty), na jihu Toskové.

Peníze, banky šeky v Albánii:
V Albánii je platnou měnou lek (množné číslo lekë; LEK, ALL). Jedna setina leku se nazývá qindarkë, pro nízkou hodnotu se však nepoužívá. Směnárny, banky a bankomaty jsou prakticky v každém městě; z bankomatů lze vybírat hotovost mezinárodními platebními kartami (Visa, Eurocard/Mastercard, American Express a Diners Club). Platit se s nimi dá ve větších hotelích a v mnoha restauracích, supermarketech a lepších buticích. Většinou však musíte zboží i služby platit hotově; doporučuje se mít bankovky menších hodnot. Kromě leků lze někde platit dolary a eury, například v obchodech se suvenýry či restauracích, přičemž vám vrátí v místní měně.

Spropitné v Albánii:
Spropitné je samozřejmostí; je zvykem dávat v hotelích (pokojské, nosičům za zavazadlo), dále v barech, kavárnách, restauracích – číšníkům cca 10 % z účtu dle vašeho uvážení. Po vyúčtování celkové útraty se spropitné ponechává na stole nebo na talířku. V taxících se cena zaokrouhluje.

Telefonování + roaming v Albánii:
Roaming pro Albánii mají O2, T-Mobile i Vodafone. Signálem je pokryto 90 procent území, hlavní místní operátoři jsou AMC a Vodafone Albania. Telefonní automaty jsou na telefonní karty, které se kupují na poštách, v novinových stáncích a turistických prodejnách.  Telefonovat lze i přímo z pošty nebo z hotelu, což je však mnohem dražší než z automatu. Předvolba do ČR +420, předvolba do Albánie +355. Předvolba pro mezinárodní hovory z Albánie je 00.

Zábava, kultura, sport v Albánii:  
Pro Albánce je typická živá a hlučná zábava, v barech často hraje živá hudba a petardy se odpalují při každé příležitosti.

Zdravotní péče, očkování, hygiena v Albánii:
Mezi Českou republikou a Albánskou republikou není sjednána dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče, proto se důrazně doporučuje před každou cestou uzavřít cestovní zdravotní a úrazové pojištění. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti a na výši platby se doporučuje informovat předem. Vždy byste měli mít pro tyto případy finanční rezervu. Zásadně mějte u sebe doklady o sjednaném pojištění a kontaktní adresu a telefon partnera pojišťovny v Albánii. Vždy doporučujeme uzavření cestovního připojištění, které pokryje případné další náklady (spoluúčast, repatriace apod.).

 

Zájezdy v Bulharsku neleznete zde:

Výsledky hledání
Náš tip
Černá Hora a Albánie

Černá Hora a Albánie

Albánie

1 termín / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

autobus

Náš tip
Meli Holiday

Meli Holiday

Albánie » Drač

29 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Flower & Spa

Flower & Spa

Albánie » Drač

29 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Fafa Grand Blue

Fafa Grand Blue

Albánie

29 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Albánie - Balkánský drahokam

Albánie - Balkánský drahokam

Albánie » Saranda

1 termín / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

autobus

Náš tip
Fafa Premium

Fafa Premium

Albánie » Drač

29 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Sandy Beach

Sandy Beach

Albánie

29 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Albánie – poznávací okruh

Albánie – poznávací okruh

Albánie

2 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: - Odjezd z: 0 míst

letecky


další nabídky >