Dánsko

Detail státu

Dánsko Dánsko - transparent

Vyhledejte si svou dovolenou
Select country and destination
Rozšířené hledání

Dovolená Dánsko

Dánsko - praktické informace

Hlavní město Dánska: Kodaň

Jazyk v Dánsku: dánština, němčina, jutština

Měna, kurzy v Dánsku: Měna: 1 dánská koruna (DKK) = 100 ore, Aktuální kurz: 1 DKK = 3,43 Kč

Zajímavá místa: Kodaň, Billund, Bornholm, Esbjerg, Gedser, Helsingor, Hirtshals, Jelling, Kronborg, Mon, Oresund, Roskilde, Skagen

Víza, vstupní formality do Dánska:
Dánsko je od roku 1973 členem Evropských společenství a od roku 2001 součástí Schengenského prostoru (s výjimkou autonomních území). Občan ČR může cestovat do Dánska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu, který je vybaven strojově čitelnou zónou a který nemá oddělenou vyznačenou část (tj. odstřižený roh). Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Dánska. Občan mladší 15 let musí být vybaven vlastním cestovním pasem, protože občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje s občanským průkazem společně s dítětem mladším 15 let, nestačí, že je dítě zapsáno v jeho občanském průkazu. Přihlašovací povinnost při pobytu do 3 měsíců neexistuje, ale ubytovací zařízení (hotely, penziony, kempy) musí návštěvníky registrovat a registrace odesílat policii. Občané České republiky mohou na území Dánska pracovat bez pracovního povolení. Při turistické cestě do Grónska a na Faerské ostrovy nepřesahující 90 dnů stačí platný pas, vízum není potřeba. Pokud plánujete individuální cestu na Faerské ostrovy či do Grónska, kontaktujte v dostatečném předstihu Dánské velvyslanectví v Praze, protože tato autonomní území mají pro turisty řadu vlastních předpisů.

Klimatické podmínky Dánska:
Léta jsou chladná, s průměrnými teplotami 15 – 16 °C (s ojedinělými maximy až 30 °C), zimy mírné a deštivé, s průměrnými teplotami kolem nuly. Nejen léta, ale obzvláště zimy jsou větrné a mlhavé. Nejméně prší na jaře, nejvíce v srpnu. Podnebí Faerských ostrovů příznivě ovlivňuje Golfský proud: zimy jsou mírné a moře nezamrzá. Průměrné zimní teploty jsou 3 °C, letní 11 °C. Srážky činí 1500 mm ročně; prší přes 280 dní v roce. Sníh je vzácný. Velmi nepříjemný je vítr.

Ceny v Dánsku:
Ceny zboží i služeb v Dánsku jsou vysoké: jídlo a pití je přibližně třikrát dražší než v České republice a o pivu zlí jazykové tvrdí, že levnější by bylo pít naftu. Plechovky i plastové láhve se zálohují (1 – 3 DKK). Levné supermarkety jsou mj. ALDI, Netto, Fakta, o něco dražší Super Brugsen nebo Irma; výhodně nakoupíte na trzích, zejména před zavírací dobou. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit místně, sezónně i v konkrétních prodejnách.

Časový posun v Dánsku:
V Dánsku je celoročně čas stejný jako v ČR. Na Faerských ostrovech je celoročně o jednu hodinu méně než v ČR a v Grónsku o čtyři hodiny méně.

Elektřina (redukce) v Dánsku:
Napětí v elektrické síti je 220V/50Hz, ploché zásuvky s dvěma kulatými kolíky jsou v zásadě kompatibilní s českými; oproti českým však mají větší hloubku, což slouží jako ochrana dětí. Některým síťovým zástrčkám, zejména adaptérům, to může dělat problémy. Dánské kulaté zástrčky mívají dva kolíky kulaté a jeden obdélníkový nebo zploštělý.

Fotografování a filmování v Dánsku:
Platí striktní zákaz fotografovat vojenské základny a příslušníky bezpečnostních sil. V muzeích a kostelech je obvykle zakázáno fotografování s bleskem; srozumitelný piktogram nelze přehlédnout. Místní obyvatele fotografujte s citem; vždy je lépe se předem zeptat. Nefotografujte v kodaňské Christianii, vyhnete se střetu s místní komunitou.

Jazyky, dohovoření v Dánsku:
Úředním jazykem je dánština (dansk), na autonomních územích též faerština a grónština.

Kriminalita v Dánsku:
Kriminalita v Dánsku je nízká; většinou jde o vykrádání automobilů, krádeže osobních zavazadel, peněženek, dokladů a platebních karet či vandalismus. Všude je třeba být ostražitější v místech s vyšší koncentrací lidí (letiště, přístavy, nádraží, veřejná doprava, obchodní domy).

Kuchyně - jídlo a nápoje v Dánsku:
Základem dánské kuchyně jsou mořské ryby (losos, slaneček, úhoř, platýs a treska) a maso hovězí, telecí, vepřové a kuřecí; na jídelníčku je běžně i pečená husa a kachna. Preferovaná úprava ryb je vaření; následuje dušení a smažení. Přílohy jsou vařené brambory, bramborová nebo pohanková kaše, luštěniny, rýže, červené zelí a listová zelenina, červená řepa, houby (zejména žampiony), ančovičky, kapary, chřest, křen a okurky; nejčastějším dochucovadlem je hořčice, ústřicová omáčka a rozpuštěné máslo (smorr). Prvním chodem bývá slaneček (nakládaný, marinovaný nebo v kari omáčce) se syrovou cibulí. Vynikající je dánská zmrzlina. Národním nápojem je pivo, preferované značky jsou Carlsberg a Tuborg. Oblíbené jsou i likéry (banánový, mátový) a červené víno.

Dánská doprava a taxi:
Letecká: Hlavní mezinárodní letiště je Kastrup (Kobenhavns Kastrup Lufthavn), 8 km jižně od centra Kodaně na ostrově Amatér
Autobusová - Z Prahy a Brna jezdí do Kodaně společnosti Student Agency, Bohemian Lines, Eurotour a Bohemia Euroexpress International (cesta trvá asi 15 hod.). Vnitrostátní dopravu zajišťují státní i soukromé společnosti a dopravní síť je velmi hustá. Pohodlné a na čas jezdící autobusy navazují na vlakové spoje. Jízdenky jsou levnější než vlaky, ale slev je podstatně méně. Často splývají městské a meziměstské linky
Městská doprava - Městskou dopravu mají všechna větší města. Aglomerace Kodaně je rozdělena na sedm pásem. Jednorázová jízdenka stojí DKK 20 (pro děti do 12 let DKK 10) a je platná 60 minut pro tři druhy dopravních prostředků; lze ji koupit v automatu, na stáncích a v trafikách, nebo za výrazný příplatek u řidiče.
Taxi -
Taxislužbu provozuje několik společností; taxíky lze objednat telefonicky, nebo je zastavit mávnutím ruky. Ceny taxi jsou zhruba čtyřikrát vyšší než v ČR; cesta taxíkem z letiště do centra stojí asi 150 DKK. Jízdné se zaokrouhluje nahoru, někdy lze platit i kartou. Doporučujeme ověřit si předpokládanou cenu předem.

Nákupy a suvenýry v Dánsku:
Typické dánské suvenýry jsou předměty z jantaru (šperky, těžítka, přívěsky ke klíčům), stříbrné šperky, ručně vyráběná keramika (zejména z Bornholmu), originální sklo (mj. vázy, mísy, sklenky) a kodaňský porcelán; původním dánským výrobkem je stavebnice Lego. Z Faerských ostrovů se vozí předměty z ovčí vlny a z Grónska originální inuitské výrobky z kamene či kostí zvířat. Labužníky potěší dánské sýry či piva Tuborg a Carlsberg.

Pláže a koupání v Dánsku:
Na dánském pobřeží v délce 7300 km je dost místa pro každého a Dánové se koupají v moři i v jezerech běžně. Zákaz koupání platí jen v přístavech a na několika místech s nebezpečnými mořskými proudy. Z početných pláží jich je přes dvě stovky nositelem Modré vlajky EU. Nejvyhledávanější jsou pláže na západním pobřeží Jutska od Skagen na severu po Romo na jihu. Severní moře se mění každou chvíli a je třeba opatrnosti kvůli mořským proudům. Nikdy neplavte sami a děti mějte stále na očích. Limfjorden a východní pobřeží Jutska jsou přívětivější a pláže jsou proto vhodnější pro malé děti. Koupání v moři je povoleno, pokud je na stanovišti plavčíka vyvěšena zelená vlajka. Přístup na pláže je zdarma, ale nesmí se na nich stanovat ani přespávat v autech. Pokud jsou u nich soukromé domy, měli byste se od nich držet ve vzdálenosti minimálně 50metrů. Nudismus a naturismus je široce tolerován; zakázaný je jen na několika plážích a tam zákaz samozřejmě respektujte.

Spropitné v Dánsku:
Spropitné v restauracích je započteno do účtu a další se neočekává, leda byste byli výjimečně spokojení. V taxíku se jízdné zaokrouhluje nahoru

Zdravotní péče, očkování, hygiena v Dánsku:
Zdravotní péče v Dánsku je na velmi dobré úrovni. Při ošetření je třeba předložit Evropský průkaz zdravotního pojištění (nebo Potvrzení dočasně nahrazující tento průkaz). Hospitalizaci doporučuje ošetřující lékař. Jména a adresy lékařů obdržíte na obecním úřadě v místě pobytu, tzv. Amtskommune nebo ve Zlatých stránkách – Lager. Většina praktických lékařů je smluvních. Pokud potřebujete lékařské ošetření mimo ordinační hodiny, obraťte se na nejbližší pohotovost, k dispozici je telefonická informační linka 118, v Kodani turistická informační centrála, tel: 33154600 (v pracovní dny 8 – 16 hod), resp. 70130041 (večery a víkendy). V akutních případech volejte 112. Záchranná služba, objednané návštěvy u praktického lékaře a akutní nemocniční péče jsou zdarma.

Zásadní je uzavření cestovního připojištění, které pokryje případné další náklady (spoluúčast, repatriace apod. Očkování není povinné, ale doporučuje se mít očkování proti tetanu. Voda z vodovodu je pitná.

Zájezdy do Dánska naznete zde:

 

 

Výsledky hledání
Náš tip
Ferienpark Skaerbaek Ferieby

Ferienpark Skaerbaek Ferieby

Dánsko

528 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Ribe Byferie

Ribe Byferie

Dánsko

504 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Nordsø Camping & Badeland

Nordsø Camping & Badeland

Dánsko

157 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Camping Kolding City Camp

Camping Kolding City Camp

Dánsko

677 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Kolding Hotel Apartmány

Kolding Hotel Apartmány

Dánsko

576 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Enjoy Resorts Rømø

Enjoy Resorts Rømø

Dánsko

468 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Enjoy Resorts Marina Fiskenaes

Enjoy Resorts Marina Fiskenaes

Dánsko

468 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Kodaň a Kronborg v době adventu

Kodaň a Kronborg v době adventu

Dánsko

1 termín / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Kodaň – dánská metropole

Kodaň – dánská metropole

Dánsko

2 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Severská království

Severská království

Dánsko

2 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky


další nabídky >