Andorra

Detail státu

Andorra Andorra - transparent

Vyhledejte si svou dovolenou
Select country and destination
Rozšířené hledání

ANDORRA - DOVOLENÁ

(Andorra – praktické informace)

 

Hlavní město Andorry: Andorra la Vella

Časové pásmo Andorry: +1

Jazyk v Andorry: katalánština, používá se také francouzština, kastilština a portugalština

Měna Andorry: euro (EUR)

 

Andorra je knížectví v jihozápadní Evropě ležící mezi Francií na severu (56,6 km hranice) a Španělskem (63,7 km hranice) na jihu v nadmořské výšce 900 metrů nad mořem. Tento malý stát leží v kruhovité kotlině obklopen hřebeny Pyrenejí. Hlavní město Andorra la Vella se nachází v údolí řeky Valira.

 

Andorra je členem několika mezinárodních organizací jako OSN a Rada Evropy, není však členem Evropské unie. Andorra je diarchií (dvojvládím), v níž se o roli monarchy z titulu své funkce dělí francouzský prezident a urgellský (tedy španělský) biskup (celý stát Andorra je součástí španělské diecéze Urgell).

 

STÁTNÍ ZŘÍZENÍ ANDORRY:  Od 4. května 1993 je Andorra parlamentní demokracií, ve které titulárními hlavami státu zůstávají francouzský prezident a španělský biskup ze Séo de Urgell, kteří jsou v Andoře zastupováni místními zástupci. Ti se nazývají osobní reprezentanti, dříve vikáři. Spoluknížata se poprvé oficiálně setkala 25. srpna 1973. Ženy v Andoře získaly volební právo až v roce 1970.

Andorra je neutrální stát a nemá armádu, pouze vojenského náčelníka, kterým je francouzský prezident. O obranu proti nepřátelské intervenci se starají Francie a Španělsko na žádost andorrské vlády (smlouva o dobrém sousedství, přátelství a spolupráci). Francie a Španělsko se spolu s tím zavázaly neovlivňovat zahraniční vztahy Andorry. Jedinou povinností mužů od 16 do 60 let je naučit se zacházet se zbraněmi.

 

ROZDĚLENÍ ANDORRY:  Andorra la Vella, Vanilko, Encamp, Escaldes-Engordany, La Massana, Ordino, Sant Julià de Lòria

 

PŘIRODNÍ POMĚRY ANDRORRY: Andorra leží ve východní části Pyrenejí a je obklopena 3000 m vysokými horami. Údolím řeky Valira probíhá hranice se Španělskem. Téměř polovina země leží v polohách na hranicí zalesnění, jen na jihu je několik málo oblastí položených níže než 1000 m n. m. Na zalesněných svazích převažuje černá borovice. Klima je podobné jako v okolních zemích, jenom je díky velkým nadmořským výškám v zimě víc sněhu a jsou chladnější léta.

 

EKONOMIKA ANDORRYAčkoliv Andorra není oficiálně členem Evropské unie, je součástí celní unie EU. Pro obchod s průmyslovými výrobky je považována za člena EU, pro obchod se zemědělskými výrobky pak za nečlena. Andorra patří k tzv. daňovým rájům. Neplatí se tu žádné přímé daně a pouze 4% daň z přidané hodnoty (nově od 1. ledna 2006).

 

OBYVATELSTVO ANDORRY: 33 % obyvatel jsou Andořané, náležící k etnické skupině Katalánců. Jediným úředním jazykem je katalánština, nicméně španělština a francouzština jsou také hodně užívány. Lze se také setkat s používáním angličtiny a portugalštiny. Španělé 46%, Portugalci 11%, Francouzi 7,5%

 

Výsledky hledání
Náš tip
Bordes D'Envalira

Bordes D'Envalira

Andorra

141 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Peretol

Peretol

Andorra

149 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Andorra - srdce Pyrenejí

Andorra - srdce Pyrenejí

Andorra

2 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

autobus

Náš tip
Andorra - srdce Pyrenejí

Andorra - srdce Pyrenejí

Andorra

2 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky


další nabídky >